ANKARA'DA YERALTI KAPAKLARI !

ASKİ Genel Müdürlüğü, Başkent’in bulvar, cadde ve sokaklarında rögarları, yeni tasarım rögar kapaklarıyla değiştirmeye başladı.
Ankara’ya yeni rögar kapakları

*rahat çalınamayacak

*İstemsiz açılmayacak

*55 tona kadar dayanacak

Standart üstü yük ve çevresel etkenlerle kırılan, yerinden çıkan, ekonomik ömrünü tamamlayan ya da çalınmış yağmur suyu ve baca kapakları, trafik yüküne daha da dayanıklı yeni tasarım kapaklarla değiştiriliyor. Hasarlı veya çalınan rögar kapakları sebebiyle meydana gelen trafik kazalarında can ve mal kayıplarının yaşanmış olduğuna dikkat çeken ASKİ yetkilileri, bu durumun ASKİ’yi maddi ve manevi yükümlük altına soktuğunu hatta kuruluş personelini de hukuken mağdur ettiğini açıkladı.

Ankara’ya yeni rögar kapakları

basit SÖKÜLDÜĞÜ TESPİT EDİLDİ

sorunun çözümü için ASKİ’de görevli mühendislerden oluşan bir komisyon oluşturulurken, mevcut rögar kapak tipleri ve yenileri tek tek incelendi. Başkent genelinde kullanılan baca kapaklarında kapağın açılmasını elde eden menteşenin kapak gövdesinden ayrı olduğu, kapağın kilitleme sisteminin manuel olması nedeniyle kilitlenmeyen kapakların trafik yükü altında açıldığı hatta bu nedenle rögar kapaklarının rahatça yerinden sökülerek çalındığı tespit edildi. Problemlerın tespitinin peşinden, dayanıklılığı arttırılmış yeni tip rögar kapaklarının tasarlandığını ifade eden ASKİ yetkilileri, otomatik kilit mekanizmalı, iş güvenliği açısından düşmeye karşı kademeli kapanma sistemi bulunan ve menteşe kısmının dayanıklılığı arttırılmış kapaklar yapıldığı bilgisini verdiler.

5 BİN KAPAK DEĞİŞTİRİLECEK

Başkent genelinde ilk aşamada 5 bin rögar kapağının yeni tip kapaklarla değiştirileceğini belirten yetkililer, değişim çalışmalarının trafiğin uygun olduğu saatlerde ve gerekli önlemler alınarak gerçekleştirildiği bilgisini verdi. Kanalizasyon baca kapakları ile yağmur suyu ızgaralarının çoğunlukla çalınarak hurda niyetine satılmış olduğunı hatırlatan yetkililer, yeni tip kapakların yapısının çalınmaları da önleyeceğini kaydetti.

ARTIK OTOMATİK KİLİTLENİYOR

ODTÜ Yapı Malzemeleri Laboratuvarı’nda kırım testi uygulanan yeni tip rögar kapaklarının 40 ton yerine yaklaşık 55 ton yüke kadar dayanıklı bulunduğunun tespit edildiğini vurgulayan yetkililer, şunları söylemiş oldu: “Rögar kapaklarını trafik yükünün yoğun olduğu bulvarlarda değiştirmeye başladık. TS 1478 EN 124’e nazaran üretilen yeni tasarım kapaklarını mevcut kapaklardan ayıran en önemli özellik kapağın açılmasını sağlayan menteşenin kapak gövdesine bütünleşik olmasıdır. Kapağın kilitleme sisteminin otomatik olması (kapak kapatılması ile kitlenmesi), trafik yükü altında kapağın istemsiz açılmamasını da sağlıyor. Ek olarak hırsızlık vakalarında kilit mekanizması nedeniyle kolay çalınamıyor ve kilitleme sistemi yardımıyla kontrolsüz düşmediği için çalışan personele de zarar vermiyor.”

WhatsApp Destek