DONANIMLI İHA !

EKNOFEST kapsamında Baykar yürütücülüğünde meydana gelen harpan İHA Yarışması'nda takımlar geliştirdikleri teknolojilerle birbirini alt etmeye çalıştı.

TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında düzenlenen ve Baykar yürütücülüğünde meydana gelen harpan İnsansız Hava Aracı (İHA) Yarışması'nda finale kalan takımların kıyasıya rekabeti başladı.

Teknolojideki gelişmelere paralel olarak İHA'lar gün geçtikçe gelişiyor ve daha çok otonomi kazanıyor. Yüksek otonomi gerektiren ve dünya çapında sıcak araştırma alanlarından kabul edilen bir diğer uygulama alanı ise İHA'lar ile savaş jetlerinin it dalaşı (dog fight) yapabilme kabiliyeti olarak dikkati çekiyor.

Hali hazırda dünya genelinde gözlem faaliyetlerini büyük oranda insanlı platformlardan alan İHA'lar, yüksek çevresel farkındalık, karar verme yeteneği ve dinamik ortamlarda planlama kabiliyeti şeklinde mevzularda insan zekası seviyesine yaklaşamadığı için savaş uçakları arası hava-hava muharebe manevraları sadece insanlı uçaklarla gerçekleştirilebiliyor.

Harpan İHA Yarışması'nın temel amacını, İHA'lar arası bu tarz bir hava-hava muharebe senaristliğini kontrollü ortamda oluşturup, ileride bu mevzuda başarı elde edebilecek gençleri ilgili alanlara yönlendirmek, edinim kazandırıp becerilerini geliştirmelerini sağlamak oluşturuyor.
503 ekip başvurdu

Otonom İHA'lara yönelik teknoloji geliştirecek yarışmacıların özgün tasarım, üretim ve raporlama hususlarında yetkinlik kazanması fakatçlanan yarışma, sabit ve rotatif kanat olmak üzere 2 farklı kategoride gerçekleştiriliyor.

Savaşan İHA/durağan Kanat Yarışması'na 345 takım başvurdu, takımlara 135 bin liralık destek verildi. Harpan İHA/Döner Kanat Yarışması'na ise 158 ekip başvuruda bulunmuş oldu, takımlara 76 bin liralık destek sağlandı. Yarışmalar sonunda takımlara toplam 600 bin lira ödül takdim edilecek.

Yarışmada her 2 kategoride finale kalan İHA'lar, İstanbul Yenikapı'da oluşturulan parkurda birbirlerini hedef alıp görüntü üzerinden kilitlenmeye çalışacaklar. Vurma işlemi ise fiziksel değil sanal olarak gerçekleştirilecek. Bundan dolayı yaralanan İHA'lar fiziksel olarak zarar görmeyecek. Yarışmada amaç, rakip İHA'lara mümkün olduğunca fazla kilitlenmek ve agresif manevralar yaparak kilitlenilmekten de kaçınmak olacak.
Yarışmaya özel yazılım

Yarışmanın yürütücüsü Baykar, bu amaçla özel yazılım geliştirdi. Bu sayede tüm yarışmacılar sisteme bağlanarak araçların koordinatlarını canlı görebiliyor.

Çoklu İHA mimarisinde, tamamen otonom olarak meydana gelen yarışmanın tüm teknolojik altyapısı ve koordinasyonu Baykar mühendislerince sağlanıyor.

WhatsApp Destek