TÜRKİYE'Yİ DÜNYAYA TANITAN KURULUŞ !  ' İSMEK '

İSTANBUL (AA) - Dünyanın dört bir yanından İstanbul'a gelen yabancı uyruklu yüzlerce kişi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları'nda (İSMEK) en çok "Yabancılar için Türkçe" branşını tercih ediyor.

İSMEK'ten meydana getirilen açıklamaya gore, Nepal, Peru, Madagaskar, Küba şeklinde ülkeler dahil çeşitli ülkelerden kente gelenler, Türkçe, İngilizce, Arapça ve resim eğitimi almak için İSMEK'e başvuruyor.

Bu yıl dünyanın 97 ülkesinden bin 553 ferdin eğitim almaya başladığı, 2005'ten bu yana 10 bin 312 yabancı uyruklu kursiyere eğitim veren İSMEK'te yabancılar, en fazlaca Türkçe kursuna ilgi gösterdi.

İSMEK'te maksimum tercih edilen branşların ikinci sırasında, İngilizce geliyor. Diksiyon, fotoğraf, Arapça, bilgisayar kullanımı, web tasarımı, hanım giysileri kalıp hazırlama, gitar ve cilt bakım hizmetleri de yabancıların ağırlıkla tercih etmiş olduğu diğer kurslar arasında içeriyor.

İSMEK'te eğitim alan yabancı uyruklu kursiyerler arasında ilk 20'de, Suriye, Rusya Federasyonu, Azerbaycan, Ukrayna, İran, Türkmenistan, Moldova, Kazakistan, Özbekistan, Bulgaristan, Kırgızistan, Mısır, Irak, cenup Kore, Afganistan, Çin, Endonezya, Gürcistan, Suriye, ABD ve Filistin bulunuyor.

WhatsApp Destek